Швеція повністю переходить на відновлювані джерела енергії

Швеція повністю переходить на відновлювані джерела енергії

Шведське енергетичне агентство Energimyndigheten опублікувало доповідь, що має сценарії повної декарбонізації енергетичного сектора, при реалізації яких частка ВДЕ у виробництві електроенергії досягне 100% до 2040 року. Така політична мета поставлена ​​в Швеції кілька років тому.

Як повідомляє BuildingTECH, можливість енергосистеми, яка працює на основі виключно відновлюваних джерел енергії, не піддається сумніву. Агентство намагається визначити оптимальну майбутню структуру генерації. У доповіді міститься три основних і два додаткових сценарії, які всебічно проаналізовані.

Три основні сценарії представлені на графіку, на якому вони порівнюються з нинішнім станом (2017). Важливу роль відіграє гідроенергетика, яка виробляє однакові обсяги електроенергії (приблизно 70 ТВт*год) в кожному з них, що трохи перевершують сьогоднішній рівень. Відрізняються сценарії, головним чином, ступенем розвитку сонячної енергетики та комбінованої генерації. Ключову роль в усіх сценаріях відіграє вітрова енергетика, а у «вітровому сценарії» забезпечує більше половини вироблення електроенергії в країні. Швеція має високий вітровий потенціал, а нинішня встановлена ​​потужність її вітроенергетики перевищує 7 ГВт. За оцінкою Агентства, виробництво електроенергії в Швеції зросте до 160 ТВт*год на рік, при цьому у всіх сценаріях країна експортуватиме приблизно 20 ТВт*год на рік (горизонтальні рисочки в шпальтах графіка позначають рівень споживання електроенергії в країні).

Сьогодні в Швеції важливу роль відіграє атомна енергетика, але до 2040 року її вироблення скоротиться до нуля. Майбутній внесок сонячної енергетики коливається від 5 ТВт * год до 25 ТВт * год в залежності від сценарію. У найамбітнішому з них її встановлена ​​потужність повинна зрости до 20 ГВт. В такому випадку країну чекатиме справжня сонячна революція.

За підрахунками Engergimyndigheten, Швеція в даний час має 23 Вт сонячних потужностей на душу населення, набагато менше, ніж, скажімо, Німеччина з її 500 Вт на людину. 20 ГВт означатимуть 2,5 кВт сонячної енергії на кожного шведа – рекордний за нинішніми світовими мірками показник. Втім, навіть скромний сонячний сценарій (5 ТВт*год на рік), розглянутий Агентством, зажадає значного зростання шведського ринку фотоелектричних систем. У доповіді підкреслюється важливість розвитку малої розподіленої сонячної генерації, також розглядається введення норм, які передбачають інтеграцію сонячних систем в усі нові будівлі. Таким шляхом можна задовольнити до 30% сонячних амбіцій країни. У сценарії розвитку комбінованої (тепло і електроенергія) генерації, її вироблення збільшується з нинішніх приблизно 15 ТВт*год виробництва електроенергії в рік до 35 ТВт*год на рік, що відповідає приблизно 20% річного виробництва електроенергії в країні. Передбачається, що когенерація в основному реалізується на біопаливі, щоб забезпечити 100-відсоткову поновлювану електроенергетичну систему.

У зв'язку з глибокими змінами в структурі енергетики, принципи діяльності енергетичного ринку будуть дещо модифіковані, в системі підвищиться роль інструментів / технологій гнучкості.